busko.tv

Dramatyczne obniżki w kardiologii już od 1 lipca, co dalej z pacjentami?

W związku ze zmianami, jakie zostaną wprowadzone w polskiej kardiologii od początku 1 lipca, pińczowscy lekarze z Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii spotkali się ze swoimi pacjentami.
Dodano: 2016-06-28, źródło: Ponidzie.TV
Odslon: 928

Spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu w Pińczowie. Jak informowali pińczowscy lekarze: Od 1 lipca pacjentów i polską kardiologię czeka niedobra zmiana.

intercard_pinczow_001.jpg

Od ponad miesiąca toczy się spór o wyceny procedur medycznych dla kardiologii. Kardiolodzy uważają, że tak drastyczne zmiany zmniejszą dostępność do zabiegów i zwiększą kolejki, co przełoży się na wzrost śmiertelności pacjentów kardiologicznych, a nawet na bankructwa szpitali. Kardiolodzy liczyli na konsultacje i rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w związku z przesłanymi danymi i raportami z wielu polskich ośrodków, które przekazali AOTMiT w terminie. Konsultacji ze środowiskiem i Polskim Towarzystwem kardiologicznym nie było, a lekarze zostali zaskoczeni kolejnym negatywnym faktem - obniżki zaczną obowiązywać już 1 lipca br., a nie jak zakładano 1 stycznia 2017. Komu na służyć taki pośpiech - pytają eksperci.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) w dniu 29.04.2016 roku opublikowała nowe drastycznie niższe projekty taryf (nawet o 60%) w odniesieniu do wybranych świadczeń gwarantowanych w ramach leczenia szpitalnego w zakresie kardiologii inwazyjnej i elektrofizjologii oraz kompleksowej opieki nad pacjentem po zawale serca.

W dniu 6.06.16 kardiolodzy przekazali do AOTMiT dane z wielu ośrodków w Polsce, które powinny być podstawą do wyceny procedur kardiologicznych w Polsce. Tego samego dnia AOTMiT opublikował propozycje podwyższenia taryf dla kardiologii zachowawczej, która zdaniem ekspertów nie jest skuteczną metodą leczenia pacjentów z chorobami serca i naczyń.

intercard_pinczow_003.jpg

W piątek - 10.06.16 NFZ opublikował informację o obniżeniu procedur kardiologicznych już od 1 lipca 2016, kiedy to w normalnym trybie nowe wyceny powinny obowiązywać od 1 stycznia 2017. Skąd taki pośpiech i co to oznacza dla pacjentów?

Ta gorsza wycena to zmniejszenie wpływów do publicznych jednostek służby zdrowia, które rozliczają się z bardzo wielu różnych pacjentów. Są pacjenci, których można rozliczyć na plus, ale są i tacy pacjenci, którzy generują duże koszty. Tych drugich jest niemało, co wynika z naszej aktualnej demografii: pacjenci są coraz starsi, chorują na wiele chorób jednocześnie, a to podraża terapię i hospitalizację. Spodziewając się mniejszych dochodów z tytułu leczenia i wykonywania procedur, będziemy prawdopodobnie zmuszeni posługiwać się tańszymi metodami terapeutycznymi - metodami, które są stosowane od wielu lat i powinny być zastępowane powoli metodami nowszymi. A wygląda na to, że nie będą. Dotyczy to zarówno kardiologii interwencyjnej, elektroterapii, jak i farmakoterapii.

W związku z tym obawiamy się, że wyniki leczenia będą gorsze, co w efekcie - po czasie - przełoży się na gorsze wskaźniki rokownicze i wzrost śmiertelności - wyjaśnia prof. Piotr Hoffman, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Kardiolodzy prognozują, że nowe wyceny spowodują zarówno podziały wśród pacjentów na tych, których stać na dopłacanie do lepszych terapii i tych, których na to stać nie będzie i będą musieli mieć wszczepiony gorszy sprzęt. Ponadto w konsekwencji tych decyzji zwiększą się  kolejek do kardiologów i zabiegów.

Czy miałoby tak być, jak już to się dzieje w przypadku leków, że resztę, tzn. sumę ponad ustaloną wysokość refundacji, dopłaca pacjent? To kolejny podział na tych, których stać i ogromną większość, której nie stać - wyjaśnia prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Aninie.

Wyceny zmniejszą dostępność pacjentów do leczenia kardiologicznego, a co za tym idzie, będzie więcej pacjentów z uszkodzonym sercem. To z kolei spowoduje większą populację pacjentów na rentach, za które państwo będzie musiało zapłacić. Propozycje MZ i AOTMiT wcale nie zmniejszą kolejek - to pewne, uważają specjaliści. Należy tutaj dodać, że blisko 50 proc. zgonów w Polsce jest spowodowana chorobami układu krążenia. Decyzje MZ uderzają więc w największą populację polskich pacjentów.

intercard_pinczow_004.jpg

W publikacji “Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski” - redakcja naukowa Zbigniew Strzelecki, Janusz Szymborski z 2015 r. czytamy, że:
  • zapadalność i umieralność z powodu ChUK jest największa wśród osób mniej zamożnych, słabiej wykształconych, zamieszkałych na wsi i w małych miasteczkach.
  • różnice w umieralności z powodu ChUK są najważniejszą przyczyną nierówności w zdrowiu Polaków należących do różnych grup społecznych.
  • proponowane zmiany (centralizacja usług, dopłaty) najbardziej uderzą w najsłabsze ekonomicznie grupy społeczne i pogorszą już istniejącą nierówność w dostępie do nowoczesnej kardiologii i generalnie usług sercowo-naczyniowych, co spowoduje jeszcze większe nierówności w zdrowiu w Polsce.
Pacjenci nie będą mieli równego dostępu do leczenia, będą dzieleni na tych których stać na lepszy sprzęt, terapię i na tych, którzy będą leczeni tym, czym będą dysponowały szpitale. Biorąc pod uwagę wnioski z powyższej publikacji wielu pacjentów w Polsce nie będzie stać na nowoczesne metody leczenia chorób układu krążenia, obniżki uderzają więc w większość pacjentów kardiologicznych.

Będziemy mieli mniejsze środki finansowe, więc będziemy kupować to, na co będzie nas stać lub to, co otrzymamy od państwa - kiedy wejdą zapowiadane przez MZ centralne przetargi na wyroby medyczne. To oznacza, że nie będzie możliwości wyboru najlepszej dla danego pacjenta terapii, a to powinno być oferowane naszym pacjentom. Zamiast tego będziemy korzystać z odgórnie narzuconych przez państwo wyrobów medycznych, często tańszych, i nie najlepszych. Te tańsze produkty to produkty starsze, które były używane wcześniej i powinny być zastępowane przez nowe i bardziej nowoczesne, a wygląda na to, że tak nie będzie. Oczywiście będzie to trwało w czasie, ale ten efekt jest jakby pewny - precyzuje prof. Hoffman.

Wprowadzane zmiany zakładają także centralne zakupy i refundację dla wyrobów medycznych. W konsekwencji będziemy mieli sytuację, gdzie pacjent będzie musiał zdecydować, czy lekarze mają mu wszczepić standardowy sprzęt, czy za dopłatą sprzęt lepszy.

intercard_pinczow_002.jpg

Czułbym się źle „negocjując” z chorym dopłatę do procedury, wynikającą z głębokiego przekonania o korzyści klinicznej, którą może odnieść. Oznaczałoby to podział na pacjentów zamożniejszych i większość, która nie jest w stanie tego opłacić, co moim zdaniem jest niewłaściwe. Środowisko Sekcji Rytmu Serca PTK z zadowoleniem przyjmuje propozycję współpracy z AOTMiT, NFZ oraz MZ w zakresie lepszego zdefiniowania procedur oraz być może – dalszych prac nad unowocześnionym katalogiem świadczeń. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie wypracować model który okaże się przede wszystkim korzystny dla pacjentów, a także optymalny z punktu widzenia środków budżetowych - mówi dr hab. med. Maciej Sterliński, przewodniczący-elekt Sekcji Rytmu Serca PTK.

Ostatnie 20 lat to gigantyczny rozwój polskiej kardiologii, która w tej chwili stoi na najwyższym poziomie. Dzięki zaangażowaniu specjalistów ich woli walki i chęci wprowadzane zostają na sale operacyjne coraz to nowsze i doskonalsze technologie. To nasi lekarze edukują podczas warsztatów specjalistów kardiologii z całego świata, którzy przyjeżdżają do Polski wymieniać się z nimi doświadczeniami. Pozostaje nam jedyne mieć nadzieję, że drastyczne zmiany wycen nie wpłyną na zatrzymanie się rozwoju polskiej kardiologii, chociaż eksperci są innego zdania.

Obawiam się, że te działania zatrzymają dynamiczny rozwój kardiologii. Można powiedzieć , że kardiologia interwencyjna, elektroterapia to sukces polskiej kardiologii, ale także sukces całej polskiej medycyny. Przekłada się on na lepszą opiekę nad pacjentem, na poprawę wskaźników rokowniczych. Żeby to podtrzymać potrzebne są dodatkowe, większe pieniądze, a nie mniejsze pieniądze - reasumuje prof. Hoffman.

Pińczowscy lekarze na spotkaniu zwrócili się z prośbą do swoich pacjentów, o podpisanie petycji wyrażającej sprzeciw wprowadzanym zmianom. Petycję można również podpisać na oddziale w Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Pińczowie.

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     

Dodaj komentarz:
 

Dramatyczne obniżki w kardiologii już od 1 lipca, co dalej z pacjentami?


Odslon: 928
Data dodania: 2016-06-28 / źródło: Ponidzie.TV

W związku ze zmianami, jakie zostaną wprowadzone w polskiej kardiologii od początku 1 lipca, pińczowscy lekarze z Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii spotkali się ze swoimi pacjentami.

Festyn Rodzinny 'Wioska Indiańska' w Busku-Zdroju


Odslon: 1585
Data dodania: 2016-06-22 / źródło: Ponidzie.TV

Pięknego, niedzielnego popołudnia, 5 czerwca po godz. 14.00 na buskich "Gliniankach" odbył się Festyn Rodzinny "Wioska Indiańska". Organizatorem było Niepubliczne Przedszkole "Smerfuś" w Busku-Zdroju. Zapraszamy do obejrzenia video.

4. edycja Festynu 'Postaw na Rodzinę' w Broninie


Odslon: 310
Data dodania: 2016-06-22 / źródło: Ponidzie.TV

Stowarzyszenia "Daj Dziecku Nadzieję" zorganizowało Festyn 'Postaw na Rodzinę', który odbył się 16 czerwca br. przy SOSW w Broninie.

'Lato z Chopinem' po raz XXII


Odslon: 137
Data dodania: 2016-06-22 / źródło: Ponidzie.TV

Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny "Lato z Chopinem" w Busku -Zdroju, który odbędzie się w dniach 13 - 22 lipca.

Dzień Mamy i Taty w Językowej Akademii Przedszkolaka


Odslon: 542
Data dodania: 2016-06-22 / źródło: Ponidzie.TV

11 czerwca zapisał się bardzo szczególnie w kalendarzu "Językowej Akademii Przedszkolaka". W tym właśnie dniu, obchodziliśmy Niezwykle Ważne Święto - Dzień Rodziny.

Jubileusz 85-lecia Zespołu Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju


Odslon: 130
Data dodania: 2016-06-22 / źródło: Ponidzie.TV

Swój jubileusz 85-lecia obchodził niedawno Zespół Szkół Specjalnych funkcjonujący w Specjalistycznym Szpitalu Ortopedyczno - Rehabilitacyjnym "Górka" w Busku-Zdroju. Były życzenia, gratulacje, kwiaty, i upominki.

Zapraszamy na III Turniej Charytatywny w Busku-Zdroju


Odslon: 509
Data dodania: 2016-06-21 / źródło: Ponidzie.TV

To już trzecia edycja Turnieju Charytatywnego Piłki Ręcznej w Busku-Zdroju, którą organizuje Klub Sportowy Handbalove Busko, a współorganizatorem jest Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy.

Uczniowie SOSW w Busku-Zdroju programowali roboty


Odslon: 1276
Data dodania: 2016-06-16 / źródło: Ponidzie.TV

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju programowali roboty w ramach warsztatów Microsoftu.

Mundurowi walczyli o Puchar Szefa WSzW w Kielcach


Odslon: 660
Data dodania: 2016-06-14 / źródło: Ponidzie.TV

9 czerwca br., w Busku-Zdroju po raz drugi żołnierze, policjanci, strażacy, celnicy, pogranicznicy walczyli o Puchar Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.

Dni Jędrzejowa 2016


Odslon: 233
Data dodania: 2016-06-14 / źródło: Ponidzie.TV

Dni Jędrzejowa 2016 za nami. Jak co roku Organizatorzy zapewnili mnóstwo niezwykłych atrakcji. Podczas Gali wręczono statuetki Jędrzejowianin Roku, a obchody zakończył występ Kamila Bednarka, który zgromadził tłumy mieszkańców.

Festyn Rodzinny 'Nie Ma Jak Rodzina' w Busku-Zdroju


Odslon: 430
Data dodania: 2016-06-14 / źródło: Ponidzie.TV

W słoneczne, piątkowe popołudnie odbył się Festyn Rodzinny "Nie Ma Jak Rodzina" na terenie zdrojowym wokół muszli koncertowej.

Forum Zawodowe 'Szkoła w działaniu' w buskim Hotelu 'Słoneczny Zdrój'


Odslon: 436
Data dodania: 2016-06-14 / źródło: Ponidzie.TV

6 czerwca w buskim Hotelu 'Słoneczny Zdrój' odbyło się Forum Zawodowe 'Szkoła w działaniu', zorganizowane przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego.

Mistrz Karate Kenyu Chinen w 'Imosowej Pecynie'


Odslon: 470
Data dodania: 2016-06-13 / źródło: Ponidzie.TV

"Imosową Pecynę" w Nowym Folwarku, koło Buska-Zdroju odwiedził Mistrz Karate Shorin-Ryu Kenyu Chinen.

Buski Szpital 'Wojskowy' świętował swój 'okrągły' Jubileusz


Odslon: 553
Data dodania: 2016-06-11 / źródło: Ponidzie.TV

Konferencja zainaugurowała obchody Jubileuszu 80-lecia 21. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego SP ZOZ w Busku-Zdroju, która odbyła się w ubiegłym tygodniu.

Jubileusz 50-lecia 'Kopernika'


Odslon: 844
Data dodania: 2016-06-10 / źródło: Video Perfekt Busko

Swój "Złoty Jubileusz" w minionym tygodniu obchodził Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju.

W Busku-Zdroju rozegrano Mini Euro 2016


Odslon: 338
Data dodania: 2016-06-09 / źródło: Ponidzie.TV

Na buskim Stadionie Miejskim rozegrano Mini Euro 2016, którego organizatorem było Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe Busko-Zdrój. Zwyciężyła drużyna z Albanii - Szkoły Podstawowej nr 3 w Busku-Zdroju.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Busko-Zdrój


Odslon: 1515
Data dodania: 2016-06-08 / źródło: Ponidzie.TV

Prezydent Andrzej Duda gościł na Ponidziu. We wtorek w buskim Parku Zdrojowym spotkał się z mieszkańcami.

40. Buskie Spotkania z Folklorem


Odslon: 4409
Data dodania: 2016-05-18 / źródło: Ponidzie.TV

Kapele ludowe, soliści, zespoły taneczne i śpiewacze wystąpili w miniony weekend w Muszli Koncertowej podczas jubileuszowej 40. edycji Buskich Spotkań z Folklorem 2016.

Mistrzostwa Polski w Piłce Ręcznej w Busku-Zdroju


Odslon: 1263
Data dodania: 2016-05-17 / źródło: Ponidzie.TV

Sportowe Igrzyska Młodzieży Szkół Budowlanych w Piłkę Ręczną za nami... Chodź gospodarze nie mieli szczęścia w tym spotkaniu, buski zespół pokazał klasę. Walka w finale była zacięta, jednakże bezapelacyjnym zwycięzcą turnieju został ZSP Nr 1 w Kielcach.

Forum przedsiębiorczości w Busku-Zdroju


Odslon: 2606
Data dodania: 2016-05-14 / źródło: Ponidzie.TV

W Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyło się Forum Przedsiębiorczości, które skierowane był do osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności.

XIII Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej


Odslon: 751
Data dodania: 2016-05-13 / źródło: Ponidzie.TV

Na początku maja 2016 r. odbył się XIII Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej szlakiem chrześcijaństwa.

Zaproszenie na IX Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju


Odslon: 913
Data dodania: 2016-05-12 / źródło: Ponidzie.TV

Zapraszamy na IX Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina", który odbędzie się w dniach 20-22 maja 2016 r.

Gminne Biegi Przełajowe 2016 w Busku-Zdroju


Odslon: 948
Data dodania: 2016-05-11 / źródło: Ponidzie.TV

10 maja 2016 r. w lasku obok Sanatorium "Włókniarz", odbyły się Gminne Biegi Przełajowe 2016 organizowane pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Koncert The Best Of - T. LOVE, KULT i Lady Pank zagrają


Odslon: 2465
Data dodania: 2016-05-10 / źródło:

W miejsce Sabatu Czarownic KUMAN Team inauguruje nowy, wielki, cykliczny show pod tytułem 'THE BEST OF!'. Koncert odbędzie się 17 czerwca o godz. 20.30 w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach. Wystąpią: T. LOVE, KULT i Lady Pank.

Kadzielnia Disco Dance Festival


Odslon: 648
Data dodania: 2016-05-09 / źródło:

28 maja na scenie Amfiteatru Kadzielnia w Kielcach wystąpią: Cleo, Mario Bischin, Effect, Veegas, Shantel, Exelent, Casandra, Rompey, DJ Gabriel Delgado i jego pokaz laserowy multi laser show! Kup bilet nie czekaj!

W Busku spotkali się z Adrianem Zandbergiem


Odslon: 2673
Data dodania: 2016-05-06 / źródło: Ponidzie.TV

Adrian Zandberg z Partii Razem spotkał się z mieszkańcami Buska-Zdroju, aby poruszyć temat lokalnych problemów.

W Pińczowie spotkali się z Adrianem Zandbergiem


Odslon: 460
Data dodania: 2016-05-06 / źródło: Ponidzie.TV

Adrian Zandberg z Partii Razem spotkał się z mieszkańcami Pińczowa, aby poruszyć temat lokalnych problemów.

Ostatni mecz HLB Buskowianki w Małopolskiej Lidze Seniorów


Odslon: 2467
Data dodania: 2016-04-28 / źródło: Ponidzie.TV

24 kwietnia nasza drużyna rozegrała swój ostatni mecz, podejmując lidera rozgrywek Krakowiaka Kraków. Niestety spotkanie, to zakończyło się porażką naszego zespołu i do szatni schodzili z wynikiem 21:33.

Buskie I Liceum uczciło Dzień Patrona


Odslon: 849
Data dodania: 2016-04-28 / źródło: Ponidzie.TV

Uczniowie, nauczyciele, dyrekcja z buskiego I Liceum Ogólnokształcącego, zaproszeni goście uczcili w czwartkowy poranek Dzień Patrona szkoły.

XII Powiatowe Targi Edukacyjne 2016 w Busku-Zdroju


Odslon: 1381
Data dodania: 2016-04-27 / źródło: Ponidzie.TV

Dwunasta edycja Powiatowych Targów Edukacyjnych, jak co roku zgromadziła liczne grono gimnazjalistów, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych.

znalezionych: 833 na 28 stronach
<<< poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11   - następna >>>Wyświetl obiekty: Lokalne | Z powiatu | Z regionu | Wszystkie


Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry